NIESZABLONOWE NARODOWE CZYTANIE W NIECHANOWIE

Celem akcji „Narodowego Czytania” Prezydenta RP jest propagowanie czytelnictwa i zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury.

NIESZABLONOWE NARODOWE CZYTANIE W NIECHANOWIE

W roku, w którym przypada 100 rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej czytano jej ulubioną „Moralność Pani Dulskiej”.

„Dziś w ciężkich boleściach ukończyłam Dulską. Może to właśnie będzie coś doskonałego, a może nic nie warte”.

Takie słowa znana polska pisarka napisała w liście do męża.

Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo już po raz IX włączyła się akcji Narodowego Czytania.

Dyrektor Biblioteki Małgorzata Trzaskowska wcieliła się w postać Gabrieli Zapolskiej i zaprosiła na przedstawienie.

Scenariusz napisany przez Dyrektora Szkoły Podstawowej Elżbietę Rzepecką – Roszak wzbudził entuzjazm wśród zaproszonych gości.

„Aktorzy” unowocześnionej wersji „Moralności Pani Dulskiej” wystawionej w Gminnym Ośrodku Kultury zostali nagrodzeni gorącymi oklaskami.

Puentą spotkania był wiersz czytelniczki biblioteki Pani Marii Ciok, która go osobiście nam zarecytowała. Był to tzw. wiersz na zamówienie. Pani Maria napisała utwór na temat „dulszczyzny” w dzisiejszych czasach. I taki mu właśnie nadała tytuł.