Narodowe Czytanie - 2018

W sobotę 08 września odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku głównym utworem było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W rolę Cezarego Baryki wcielił się wójt Eugeniusz Zamiar, w rolę Seweryna Baryki Zbigniew Bręklewicz Radny Powiatu Gnieźnieńskiego, natomiast Karolina Piechowiak z OSiW OHP wcieliła się w rolę Laury.

Narodowe Czytanie 2018

W związku z przypadającą w tym roku 100 Rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości wybrane zostały również utwory wchodzące w skład antologii niepodległościowej. Ksiądz proboszcz Andrzej Ziółkowski czytał fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Nad Niemnem” czytała Elżbieta Rzepecka-Roszak dyrektor niechanowskiej szkoły i Elżbieta Jasek Radna Gminy Niechanowo natomiast fragment III cz. „Dziadów” zaprezentowali: Agnieszka Nowacka kierownik OSIW OHP , Grażyna Kozanecka przewodnicząca SRZN,
ks. proboszcz Andrzej Ziółkowski i Patrycja Rybarczyk członkini SRZN. Pani Patrycja wyrecytowała również wiersz pt. „Mazowsze” K.K. Baczyńskiego oraz „O cześć Powstańcom sława” Jana Bochenka. W rolę narratorek w utworach wcieliły się p. Teresa Jastrzębska dyrektor GOK i Małgorzata Trzaskowska dyrektor miejscowej biblioteki.

Narodowe Czytanie 2018

Pragnąc urozmaicić program akcji wyświetlone zostały również prezentacje multimedialne m.in. zwiastun filmu Przedwiośnie, 100 lat Niepodległości, hymn Bogurodzica, 27.12. 1918 – Film o Powstaniu Wielkopolskim, Marsyliankę Wielkopolską. Pani Patrycja Rybarczyk, Małgorzata Trzaskowska oraz Teresa Jastrzębska zaśpiewały piosenkę
pt. „Rozkwitały Pąki Białych Róż”.

Miłe spotkanie zakończyło się poczęstunkiem z kawą, herbatą i tortem przygotowanym przez p. Irenę Zamiatała.