Tegoroczny Tydzień Bibliotek pod hasłem BIBLIOTEKA INSPIRUJE w Bibliotece Publicznej w Niechanowie

W czasie Tygodnia Bibliotek zorganizowaliśmy wiele spotkań dla czytelników i innych atrakcji.

Dla dorosłych czytelników Biblioteki i nie tylko …. zaprosiliśmy pisarkę mieszkającą obecnie w Tajlandii TANYA VALKO autorkę Sagii arabskiej i azjatyckiej oraz książek kulinarnych i o zdrowym trybie życia.

Tanya Valko urodziła się w Krakowie w piątek 13-tego o godz. 12 w południe pod znakiem Panny. Data ta, wbrew panującym przesądom, stała się dla niej i jej rodziny szczęśliwa, a znak zodiaku dał jej wszystkie charakterystyczne dla niego cechy. Ukończyła je z wyróżnieniem, gdyż jej pasją i największą namiętnością oprócz pisania i czytania było pochłanianie wiedzy. Po zdaniu matury wiedziała na 100%, że chce pisać i musi studiować filologię, tylko nie do końca była przekonana jaką. Po raz pierwszy wyjechała do Libii w wieku 21 lat i połknęła bakcyla Orientu. Od tego czasu nie może żyć bez krajów arabskich, ich klimatu, zapachu palonej kawy i ciepłych spływających miodem ciasteczek, wołania muezzina na modlitwę i życzliwości żyjących tam ludzi. Już od prawie 20 lat mieszka w krajach arabskich, w jednych dłużej (13 lat w Libii), a w innych krócej (5 lat w Arabii Saudyjskiej). Przez ponad 20 lat mieszkała w krajach arabskich, w tym w Arabii Saudyjskiej, a obecnie w Indonezji.

Pani TANYA wprowadziła nas w świat kolejnej części swojej sagi a także opowiedziała nam jak wygląda naprawdę życie w Libii i Arabii Saudyjskiej. Jak wygląda życie kobiet zarówno muzułmanek jaki i kobiet które przed laty wkroczyły w świat orientu. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, pani Tanya chętnie odpowiadała na pytania, a na koniec dokonała wpisu do książek.

Dla dzieci i młodzieży zorganizowane zostały spotkania autorskie oraz przedstawienia.

W dniu 09 maja odbyło się spotkanie autorskie dla klas IV-VI z Janem Hyjek.

Pan Jan urodził się 1957 w Gnieźnie. Debiutował w 1976 r. tekstami satyrycznymi w Programie III Polskiego Radia, a w „Powtórce z rozrywki” jako autor tekstów, kompozytor     i wykonawca piosenek. Wraz z siostrami Małgorzatą i Agnieszką; Renatą (Agatą) Wybieralską oraz innymi osobami koncertował w klubach studenckich, początkowo dzieląc mikrofon z zaprzyjaźnionym zespołem Krzysztofa Myszkowskiego – Stare Dobre Małżeństwo. Pierwsze piosenki, jako kompozytor, tworzył na przełomie lat 1970-80 do świetnych tekstów swojej siostry Małgosi. Działał w ruchu teatralnym, prowadząc liczne grupy teatralne, wystawiał także własne sztuki. Nie ominął go kabaret (Tosca -współpraca m. in. z Justyną Szafran i muzykami Marzeną Osiewicz i Andrzejem Matuszem, ŁOiMY -zespół 10 osobowy, Rewolwer 2004 -z Beatą Nykiel i Romanem Sadowskim), tworzył piosenki we współpracy z kompozytorami Jackiem Skowrońskim, prof. Zbyszkiem Kozubem, Wojtkiem Winiarskim (Good Staff).

Spotkanie z Panem Janem było pełnie niespodzianek. Przepełnione zabawnymi historiami z jego życia. O ogromnej pasji do trąbki, o dążeniu do spełniania marzeń.

…… o pasji do lotnictwa i dążeniu małymi kroczkami aby latać, zostać pilotem szybowca.

W dniu 10 maja zaprosiliśmy pierwsze klasy Gimnazjum na przedstawienie teatru MASKA z Krakowa pt:” Moda na nieuczenie się” opowiadające o bardzo popularnym zjawiskiem wśród młodych ludzi czyli o plagiacie z sieci.

W środę 11 maja udaliśmy się do Przedszkola Kajtek z przedstawieniem teatru MORALITET z Krakowa pt:”Wielkie hece w Bibliotece”. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie, gdyż mogły aktywnie w nim uczestniczyć a Panie aktorki świetnie potrafiły rozbawić maluchy, szczególnie tygrysek swoim tańcem Hopaj siupaj

Pani Bibliotekarka z przedstawienia wywołała również bardzo wiele emocji.

W czwartkowe przedpołudnie również mieliśmy coś w zanadrzu tym razem udaliśmy się do Szkoły Podstawowej z autorką bajek dla dzieci Panią Agnieszką Gadzińską z pobliskiego Łubowa.

Pani Agnieszka opowiedziała dzieciom klas II-III jak powstaje książka i jaką drogę musi przebyć aby znaleźć się w księgarni lub w bibliotece. Opowiedziała również jak to się stało że zaczęła pisać książki dla dzieci i kto jest pierwowzorem Skloty głównej bohaterki opowiadań.

Z panią Agnieszką na spotkanie przybyła również Krowa, która jest bohaterka jednej z najnowszych książek pt:”Lekarstwo na krowę”.

W ostatni dzień niestety nie mieliśmy już ani spotkania autorskiego ani przedstawienia, ale za to mieliśmy rozwiązanie konkursu dla Przedszkolaków i klas I-III pt:” czy znasz Baśnie H. Ch. Andersena, ale o tym już w kolejnej zakładce.