Tydzień Bibliotek 2014 - podsumowanie

7 maja 2014 r. o godz. 9.00 odbyło się spotkanie autorskie z Panią Ewą Nowak dla uczniów klas 5 i 6 ze Szkoły Podstawowej w Niechanowie. Pani Ewa to autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Jej twórczość podpowiada jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Akcja jej książek rozgrywa się w czasach jej współczesnych, jednak w obszarze zainteresowań pisarki znajdują się raczej problemy uniwersalne, właściwe ludziom w każdych czasach.

Tydzień Bibliotek 2014 podsumowanie

Tematy, którymi się zajmuje to trudne wybory, pokonywanie własnych słabości, konieczność świadomego podejmowania walki o to, na czym człowiekowi najbardziej zależy, naturalne trudności w odróżnieniu dobra od zła, konsekwencje krótkowzroczności i bezmyślności, uwikłane w niejednoznaczne sytuacje rodzinne, słabość psychiczna lub kalectwo ciała.

Pisarka ciekawie opowiadała o swojej twórczości wtrącając elementy ze swojego życia. Na koniec dzieci 'zasypały' gościa mnóstwem pytań.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Komisję do Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Urzędu Gminy w Niechanowie.

Tego samego dnia o godz. 11.30 dla uczniów klas 4 ze Szkoły Podstawowej w Niechanowie przyjechał Pan Tomasz Kruczek - pisarz, pedagog, muzyk i animator kultury. Wielbiciel średniowiecza. Jest autorem książek dla dzieci i młodzieży tłumaczonych między innymi na angielski, czeski i afrykanerski.

Tydzień Bibliotek 2014 - podsumowanie

Opowieści autora uzupełniała prezentacja multimedialna, a także pokaz kolekcji białej broni oraz średniowiecznych strojów. Dzieci były bardzo zadowolone, gdy nasz gość zapraszał ich do siebie ubierając ich w stroje ze średniowiecza. Pan Tomasz zachęcał dzieci podczas spotkania do rozwijania własnych zainteresowań, do poszukiwania swojej pasji, a przede wszystkim do czytania i czynnego wypoczynku, a nie tylko siedzenia przed komputerem czy telewizorem.

13 maja o godz. 8.30 odbyło się spotkanie autorskie dla uczniów klas 1 i 2 z Szkoły Podstawowej w Niechanowie oraz klas od 1 do 3 Szkoły Podstawowej w Jarząbkowie z Panem Andrzejem Grabowskim.

Tydzień Bibliotek 2014 podsumowanie

Pan Andrzej od lat współpracuje z Telewizją Polską, dla której stworzył ponad tysiąc programów dla dzieci m.in. Tik-Tak, Wyprawy profesora Ciekawskiego, Ciuchcia i Budzik. Jest autorem kilkudziesięciu scenariuszy filmów animowanych, kilkuset piosenek oraz kilku książek.

Dzieci czynnie brały udział w spotkaniu zadając mnóstwo pytań. Autor ciekawie opowiadał o swojej twórczości posługując się swoimi rekwizytami w postaci pluszowych zwierzątek. Byli to: Zając Poziomka, Kulfon i inne.

Dzieci cieszyły się mogąc czynnie brać udział w spotkaniu. Zaproszone przez gościa rozmawiały ze sobą używając tych rekwizytów.

Tego samego dnia o godz. 11.15 odbył się spektakl pt. On-line Teatru Moralitet z Krakowa. Przedstawienie zostało sfinansowane przez Komisję do Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Urzędu Gminy w Niechanowie. Zostali zaproszeni uczniowie klas 1 Gimnazjum w Niechanowie. Przedstawienie poruszało temat uzależnienia od Internetu.

Tydzień Bibliotek 2014 podsumowanie

Na początku przedstawienia aktorzy w sposób humorystyczny opowiadali losy bohaterów co spowodowało śmiechy na sali. Najważniejszym elementem tego spektaklu było podsumowanie, które poruszało problemy wynikające z uzależnienia od Internetu. Aktorzy przedstawili zarówno skutki uboczne jak i zalety korzystania z wirtualnego świata.
Wnioski z przedstawienia są takie, że Internet jest dla wszystkich, ale trzeba umiejętnie z niego korzystać.

Zapytaj bibliotekarza

Zapytaj bibliotekarza to usługa informacyjna prowadzona przez Bibliotekę Publiczną Gminy Niechanowo. Jeśli na stronie www oraz w katalogu online biblioteki nie znajdziesz poszukiwanych informacji, skontaktuj się z bibliotekarzami BPGN - zadzwoń lub wyślij pytanie e-mailem.

wbibliotecepl

Łącznie wizyt27529