AKCJA CZYTAM SOBIE

AKCJA CZYTAM SOBIEWspierajmy dzieci w czytaniu dla przyjemności pokazując im, ile radości dają książki!

Celem Akcji „Czytam sobie" jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa. Miłość
do książek trzeba rozbudzać od najmłodszych lat, ponieważ na naukę czytania nigdy nie jest za wcześnie.

Akcja „Czytam sobie" rozpoczęła się 29 października 2013 roku.

Wraz z rozpoczęciem Akcji „Czytam sobie" pojawia się doskonała okazja, aby przeciwstawić się i zmienić aktualne statystyki w Polsce, z których wynika, że ponad połowa Polaków nie przeczytała w ciągu roku ani jednej książki. Jeśli chcemy, aby ta tendencja się zmieniła, warto pokazywać dzieciom, że kontakt z literaturą to nie przykry obowiązek, a świetna zabawa! Książki wzbogacają świat, poszerzają horyzonty i są wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu – zarówno samemu, jak z rodzeństwem czy rodzicami.

AKCJA CZYTAM SOBIE

W Akcję „Czytam sobie" włączyło się wiele autorytetów i osób związanych z kulturą.
W zabawnych spotach zobaczymy, dlaczego czytanie jest ważne i jaką rolę spełnia w rozwoju i życiu dzieci. Z wywiadów dowiemy się, w jaki sposób książki wpłynęły na życie ambasadorów czytania oraz przyczyniły się do ich sukcesu zawodowego i prywatnego.
Wśród gwiazd wspierających akcję zobaczymy, m.in. Andrzeja Seweryna, Katarzynę Żak, Alicję Resich-Modlińską, Marcina Kwaśnego, Olgę Borys, Kamilę Szczawińską i Piotra Cyrwusa.

Nie zabraknie też autorytetów związanych z literaturą i na co dzień zajmujących się językiem polskim. Działania w ramach Akcji „Czytam sobie" wspierają: dr Tomasz Makowski - dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Katarzyna Kłosińska - językoznawca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk, prowadząca popularną audycję radiową „Co w mowie piszczy" (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz prof. Grzegorz Leszczyński - prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży.
Wśród ekspertów znalazły się również: Iwona Chądrzyńska - psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny, od ponad 10 lat pomagająca dzieciom, rodzicom i nauczycielom oraz Ewa Świerżewska - założycielka portalu Qlturka.pl, tłumaczka i recenzentka.

Udział Patrona Honorowego - Biblioteki Narodowej - oraz licznych partnerów z różnych obszarów życia społecznego i gospodarczego, wśród nich Polskiej Izby Książki czy Komitetu Ochrony Praw Dziecka, nie tylko dodaje akcji prestiżu, ale świadczy też o tym, że propagowanie czytelnictwa leży na sercu wielu osobom i instytucjom.

Szczególnego wsparcia udzieliła Pierwsza Dama RP, małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Anna Komorowska przesyłając list gratulacyjny w związku z zainicjowaniem Akcji „Czytam sobie" oraz zachęcający do włączenia się do programu.

Spot promujący Akcję samodzielnego czytania przez dzieci, w którym zobaczymy gwiazdy, będzie można obejrzeć w kinach, telewizji, a także w internecie.

AKCJA CZYTAM SOBIE

Ważnymi miejscami dla odbiorców będą: strona internetowa www.Czytamsobie.pl oraz profil na Facebooku - facebook.com/CzytanieToDziala. Wszyscy zainteresowani - rodzice, nauczyciele, bibliotekarze, animatorzy kultury, a nawet same dzieci - znajdą w tych miejscach przydatne informacje, materiały i opinie ekspertów, które pomogą w nauce czytania i przyciągną uwagę najmłodszych (scenariusze zajęć, motywujące ilustracje, plansze z książek do ćwiczenia czytania, pisania i kolorowania oraz inne pomoce).

Dodatkową atrakcją dla dzieci będą mikołajkowe warsztaty czytelnicze, na których dzieci będą samodzielnie czytać i ilustrować książki. Warsztaty odbędą się w Skwerze, Filii Centrum Artystycznego Fabryki Trzciny, w sobotę 7 grudnia 2013 roku, o godzinie 16.00.