17 września 2012 r. Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo uruchomiła wypożyczalnię komputerową

Uruchomienie wypożyczalni możliwe było dopiero po przygotowaniu komputerowego katalogu. Proces katalogowania książek rozpoczął się w naszej bibliotece w październiku 2004 r., kiedy to został wdrożony system biblioteczny SOWA - pakiet SOWA1. W sierpniu br. biblioteka wdrożyła oprogramowanie zintegrowanego systemu zarządzania biblioteką SOWA2/MARC21, który oparty jest na formacie katalogowania MARC 21, zgodnym z adaptacjami przyjętymi przez duże biblioteki (Biblioteka Narodowa, konsorcjum NUKAT).

Wypożyczalnia komputerowa w pełni zautomatyzowała pracę tego działu biblioteki. Wszystkie czynności związane z rejestracją wypożyczeń i zwrotów są realizowane przez odczytywanie przy użyciu czytnika kodów kreskowych, znajdujących się na legitymacjach czytelników i egzemplarzach wypożyczanych książek.

Oprogramowanie obsługujące wypożyczalnię komputerową umożliwia zarządzanie bazą czytelników, rejestrowanie wypożyczeń i zwrotów, obsługę prolongat, zgłaszanie zagubienia lub zniszczenia egzemplarza, rezerwowanie i zamawianie pozycji dla wskazanego czytelnika, informowanie o stanie konta czytelnika, naliczanie kar i opłat za przetrzymywane pozycje, generowanie i wydruki upomnień, ponagleń i monitów oraz tworzenie zestawień.