w.bibliotece.pl

15 czerwca 2012 r. Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo przystąpiła do internetowego portalu e-usług bibliotecznych w.bibliotece.pl. 22 sierpnia zakończył się proces integracji katalogu księgozbioru Biblioteki z katalogiem centralnym Portalu.

Portal e-usług bibliotecznych jest przeznaczony dla WSZYSTKICH zainteresowanych wymianą informacji na temat książek, regionaliów, zbiorów multimedialnych i innych, gromadzonych w bibliotekach i zasobach prywatnych. Portal działa na wielu płaszczyznach przeznaczonych dla różnych grup użytkowników.

Społeczność użytkowników Portalu tworzą osoby i instytucje zainteresowane informacjami dotyczącymi zbieranych materiałów (książek, muzyki, filmów, audiobooków i in.). Użytkownicy mogą wymieniać informacje poprzez forum dyskusyjne, które może być rozwijane w wielu niezależnych wątkach. Każdy użytkownik Portalu może prowadzić dziennik (blog), poprzez który publikuje tworzone przez siebie informacje. Użytkownicy zainteresowani wspólnymi tematami mogą łączyć się w grupy i prowadzić odrębne blogi.

w.bibliotece.pl

Podstawę działania Portalu stanowi centralny katalog zbiorów. Powstaje on automatycznie z opisów katalogowych wielu polskich bibliotek publicznych i naukowych uczestniczących w Portalu. Centralny katalog umożliwia inteligentne wyszukiwanie opisów materiałów, wykorzystujące wszystkie ich atrybuty (tytuł, autor, temat, rok wydania, język, rodzaj materiału i in.). Dzięki podpowiedziom proponowanym przez system, proces wyszukiwania umożliwia stopniowe filtrowanie rezultatów. Jednym z celów wyszukiwania jest otrzymanie informacji o lokalizacji materiału w zbiorach konkretnej instytucji lub osoby. Centralny katalog jest wzbogacany o treści dodane przez użytkowników portalu (recenzje, oceny, opinie, rekomendacje).

Zapraszamy czytelników, którzy kochają świat literatury i chcą pogłębić wiedzę o zbiorach gromadzonych w bibliotekach. Portal umożliwia czytelnikom:

• jednoczesne przeszukiwanie zbiorów wszystkich bibliotek prezentowanych w serwisie,
  • grupowanie różnych wydań tego samego dzieła,
  • ocenianie, recenzowanie i rekomendowanie interesujących książek,
  • dyskusję w grupach tematycznych z czytelnikami o podobnych zainteresowaniach,
  • dzielenie się opiniami, sugestiami, uwagami na temat przeczytanych książek,
  • prowadzenie i komentowanie blogów,
  • zapisanie się do wybranej biblioteki,
  • zamówienie lub zarezerwowanie wybranej pozycji w tej bibliotece.

Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo dostępna jest w portalu pod adresem w.bibliotece.pl/community/libraries/bpgn